Kauno
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Minties Rato g. 51

Seniūnija: 
Žaliakalnio
Gatvė: 
Minties Rato g.
Namo nr.: 
51
Tipas: 
modernūs kotedžai

Tipas:

Pastatą statė: 
Adolfas Jančauskas
Pastatą projektavo: 
Jonas Varneckis
Aukštų skaičius: 
2
Paskirtis: 
gyvenama
Konstrukcija: 
pirmas aukštas rąstinis, antras - karkasinis
Šaltiniai: 
KAA, F.218, ap.2, b.4984.
Paveldosauginis statusas: 
pastatas yra kultūros paveldo objekto teritorijoje
Aprašė: 
2013 m., Nijolė Lukšionytė, medžiagą surinko Beata Baranauskienė


Istorija. Sklypą iš kaimyno – keliautojo ir publicisto Mato Šalčiaus apie 1927 m. nusipirko matininkas A. Jančauskas. 1935 m. jis gavo leidimą statytis vieno aukšto čerpių stogu namą pagal statybos techniko J. Varneckio projektą. Namas numatytas vieno buto, šildomas krosnimis, su vandentiekiu ir kanalizacija. Pro verandą ir prieškambarį buvo patenkama į saloną ir kabinetą (gatvės pusėje), valgomąjį, miegamąjį, virtuvę ir prie jos prijungtą sandėlį (kiemo pusėje). 1938 m. Kauno miesto tarybos sprendimu namas premijuotas už išraiškingą architektūrą, įteiktas pagyrimo lapas, savininkas vieneriems metams atleistas nuo mokesčių.

Šeimoje gimus 3 vaikams, Jančiauskų šeima 1957 m. nusprendė namui statyti antrąjį aukštą. Autentiškas čerpių stogas buvo pakeltas ir pastatytas karkasinės konstrukcijos antrasis aukštas. Atkartota pirmo aukšto plano struktūra. Darbai baigti 1960 m. 

Architektūra. Namo pirmasis aukštas rąstinis, antras – karkasinis, stogas keturšlaitis, su įlinkiu ir plačia pastoge. Tūris artimas kubui, panaudoti kampiniai langai, neįprasti medžio architektūroje. Įėjimas akcentuotas lakoniškų formų prieangiu su balkonu viršuje.

Kultūrinė vertė. Modernistinės architektūros kotedžas čerpių stogu –  gan retas medinio namo tipas. Unikalu ir tai, jog atkartojant prieškario stilistiką, priderintas antrasis aukštas (išsaugant pirminį stogą). Tai vienas iš nedaugelio XX a. 4 dešimtmečio namų, premijuotų už architektūros estetiką. Fasadų išraiškos vientisumui pakenkė pirmojo aukšto renovacija.

Ikonografija: 
Namas statybos metu. Nuotrauka iš šeimos albumo
Pastatytas vieno aukšto namas. Nuotrauka iš šeimos albumo
Nuotrauka iš šeimos albumo