Priežiūros patarimai
Pasaulis grįžta prie medinių namų, nes jie pripažįstami sveikiausia, ekologiškiausia žmogaus gyvenamąja aplinka, ypač mūsų klimato sąlygomis. Susidomėjimas medine statyba auga ne tik Europoje, bet ir Lietuvoje. Medinė architektūra, kitaip nei mūrinė, yra trapi, neilgalaikė, lengvai pažeidžiama. Kartu medis yra natūraliai atsinaujinanti medžiaga, pastato elementus nesunku pakeisti naujais. Medinio pastato autentiškumo esmę sudaro ne jo ilgaamžiškumas, o gyvosios tradicijos tąsa, vietinių statybos medžiagų, technologijų, konstrukcijų pažinimas ir jų taikymas restauravimo praktikoje (Dr. Rasa Bertašiūtė, „Lietuvos muziejai“, 2004, Nr. 4). Medinėje architektūroje (skirtingai, nei mūrinėje) autentiškais laikomi ne tik pirminiai elementai, bet ir atkartoti pagal buvusius pavyzdžius. Svarbu, kad būtų naudojamos tos pačios rūšies medžiagos, analogiška apdorojimo technika (tašymas, skaptavimas, pjaustinėjimas tradiciniais įrankiais ir kt.). Nors atkartotos naujos dalys neturi laiko patinos ženklų, jos pripažįstamos autentiškomis. Prižiūrint medinius namus, reikėtų atkreipti dėmesį ir į aplinkos – tradicinio sklypo apželdinimo, tvorų, grindinių išsaugojimą.
Medinio namo restauravimas, atkuriant senuosius jo elementus pagal išlikusius pavyzdžius – siektinas tikslas. Tačiau ir taikant žymiai pigesnį – renovacijos – metodą, galima išsaugoti namo charakterį, o galima ir negrįžtamai jį sunaikinti. Labai svarbu pasirinkti tinkamus namo pertvarkymo, šiltinimo ir apdailos būdus. Toli gražu ne visi meistrai išmano medinių pastatų tvarkymo specifiką.
Blogiausia, kai namai renovuojami dalimis, atskiri savininkai tvarkosi nežiūrėdami pastato visumos. Dedami įvairaus skaidymo langai, skirtingų spalvų dailylentės, kelių tipų stogo dangos. Mediniuose namuose ypač reikėtų vengti plastiko ir kitokios sintetinės apdailos, kuri trukdo medžiui „kvėpuoti“. Tinkama medinių pastatų priežiūra ir restauravimas Lietuvoje dar nėra įprastas reiškinys. Stinga ir amato specifiką išmanančių dailidžių, skardininkų. Suvokdami, kad mediniai namai kuria savitą Kauno veidą, bandykime šią situaciją keisti.
„Archimedės“ tinklalapyje ruošiamės skelbti specialistų patarimus bei tinkamo medinių namų tvarkymo pavyzdžius. Kol kas pateikiami senesni leidiniai lietuvių kalba, kuriose namų savininkai galbūt suras naudingos informacijos.
Nekilnojamojo kultūros paveldo pažinimo sklaidos ir atgaivinimo programos projekto "Medinio Lietuvos paveldo išsaugojimo ir senųjų amatų profesijų atstovų mokymo aktualizavimas" metu Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos, Kultūros paveldo akademijos ir Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos išleisti leidiniai:
- Atmintinė apie stogų dengimą mediniuose kultūros paveldo objektuose (molio čerpių stogai); Atsisųsti failą
- Atmintinė apie stogų dengimą mediniuose kultūros paveldo objektuose (gontų, lentelių ir skiedrų stogai); Atsisųsti failą
- Atmintinė apie stogų dengimą mediniuose kultūros paveldo objektuose (skardos stogai); Atsisųsti failą
- Atmintinė apie medinių konstrukcijų tvarkybos darbus mediniuose kultūros paveldo objektuose; Atsisųsti failą
- Atmintinė vykdančiajam tvarkybos darbuskultūros paveldo objekte ar atliekančiam tvarkybos darbus kultūros paveldo objekto teritorijoje. Atsisųsti failą
Pagal Švedijos valstybinio kultūros vertybių apsaugos departamento leidinius KPD parengti leidiniai, kurie taip pat publikuojami http://www.kpd.lt/patarimai:
- Stogo čerpės ir čerpių stogai; Atsisųsti failą
- Pastatų dažymas tradiciniais dažais; Atsisųsti failą
- Ręsti namai. Priežiūra ir restauravimas; Atsisųsti failą
- Langai. Istorija ir patarimai rekonstrukcijai; Atsisųsti failą
- Restauravimo principai, statybos technologija ir medžiagos. Atsisųsti failą