Kauno
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Šviesos g. 19

Seniūnija: 
Žaliakalnio
Gatvė: 
Šviesos g.
Namo nr.: 
19
Tipas: 
sodybiniai namai

Tipas:

Aukštų skaičius: 
1
Paskirtis: 
gyvenama
Konstrukcija: 
sienos rąstų
Šaltiniai: 
KAA, F. 218, ap.2, b. 7982; F. 214, ap.1, b. 7170; F. 209, ap.3, b. 4823
Paveldosauginis statusas: 
pastatas yra kultūros paveldo objekto teritorijoje
Aprašė: 
2014 m., Nijolė Lukšionytė, medžiagą rinko Simona Macevičiūtė.
Autentiškas namas
Tinkamai tvarkomas


Istorija. 988 m2 sklypą pagal sutartį su Kauno miesto valdyba termininės nuomos teisėmis 1923 m. įsigijo Kostas Rudzinskas. 1924 m. sklype pastatytas kuklus krosnimis šildomas namelis be miesto vandentiekio. Jame pažymėti du vieno kambario butai. Vėliau jis, matyt, padidintas, nes 1938 m. apraše paminėti du 1 kambario ir virtuvės butai ir trečias 1 kambario butas be virtuvės. Dar aprašytas atskiras 1 kambario ir virtuvės namukas – jis statytas pagal techniko Igno Gostilos 1928 m. parengtą projektą. 1942 m. valda tebepriklausė Rudzinskui (savininkas beraštis). Sklype buvo daržas.

Architektūra.  Namas sodybinio tipo, sudarytas iš pagrindinio tūrio ir statmenai prie jo prijungto priestato, prie kurio glaudžiasi žemesni prieangiai. Planas artimas stačiakampiui. Patalpos išdėstytos kompaktiškai, pereinamos. Pagrindinis įėjimas – pro verandą, į buitines patalpas – iš kiemo pusės. Namo pamatai betoniniai. Lauko sienos rąstų, apkaltos horizontaliai lentelėmis, nudažytomis geltona spalva. Virš priestato įrengta palėpė. Dvišlaičiai nusklembtais kampais stogai dengti skarda. Pagrindiniame fasade – įstiklinta veranda su dvišlaičiu stogeliu. Verandos sienos apkaltos vertikaliai lentelėmis, langų rėmai smulkiai skaidyti, su įterptais rombiniais motyvais. Frontono apkalai suleisti eglute. Grindys medinių lentų, dažytos. Išsaugoti mediniai dvigubi langai, tinkuoti kaminai. Seniau iš kiemo pusės buvo atviros kopėčios į palėpę, šiuo metu vietoje palėpės durų padarytas langas, įėjimas įrengtas iš namo vidaus. Didesnių pertvarkymų name atlikta nėra: sienų konstrukcijos negriautos, patalpų išdėstymas nekeistas. Nuo gatvės namas atitvertas medine dažyta tvora. Už jo yra 1929 m. pastatytas gyvenamas kiemo namelis su rūsiu; jo sienos karkasinės, apkaltos horizontaliai lentelėmis.

Kultūrinė vertė. Sodybinis namas yra valstybės saugomoje kultūros paveldo objekto teritorijoje. Išlaikė autentišką tūrį, suplanavimą, medžiagiškumą. Petrapilio elektrotechnikos mokyklą baigęs Ignas Gostila šioje Žaliakalnio dalyje yra suprojektavęs apie 30 namų.

 

Dokumentai: