Kauno
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

A. Mackevičiaus g. 30

Seniūnija: 
Centro
Gatvė: 
A. Mackevičiaus g.
Namo nr.: 
30
Tipas: 
miestiečių namai

Tipas:

Pastatą statė: 
Leiba Dezentas
Pastatą projektavo: 
Aleksandras Legeckis
Aukštų skaičius: 
1
Paskirtis: 
gyvenama
Šaltiniai: 
KAA, F. I-473, ap. 1, b. 3497, 1865; KAA, F. 214, ap. 1, b. 1719; KAA, F. 218, ap. 2, b. 1783.
Paveldosauginis statusas: 
pastatas yra paveldo objekto apsaugos zonoje
Aprašė: 
R.Rickevičienė (informacija redaguota ir adaptuota I.Veliutės, 2013 m.)
Tinkamai tvarkomas


Istorija. Senamiestyje dėl gaisrų pavojaus medinių namų statyba uždrausta, tačiau XIX a. viduryje suformuotoje Berberisovaja (A. Mackevičiaus) gatvėje buvo galima statytis medinius namus. 1865 m. du Kauno miestiečiai – Leiba Dezentas ir Mauša Maločnikas paprašė leidimo pastatyti du namus bendrame jų sklype. Projektą nubraižė kolegijos sekretorius Aleksandras Legeckis. Namas A. Mackevičiaus g. 30 nuo 1865 m. iki XX a. pr. priklausė L. Dezentui, vėliau perėjo E. Plotnikui. Tuo metu prie kieme esantis sandėlis jau buvo pritaikytas gyvenamam namui. 1932 m. naujas savininkas Kopelis Altmanas prie namo kiemo pusėje pristatė skalbyklą, o prie vakarinės kiemo  kraštinės – medinį sandėlį, prie kurio be leidimo įrengė laiptus į antrą aukštą, dėl ko buvo nubaustas. A.Kopelis rašė, kad jis neturtingas darbininkas, 1920 m. atitarnavęs Lietuvos kariuomenėje. Jo sklypas tarpukariu figūravo kaip atskiras.

Architektūra. Namai Mackevičiaus 30 ir 32 galais atgręžti į A.Mackevičiaus gatvę, tarpusavyje sujungti vartais. Kieme pagal pirminį projektą numatyti 2 mediniai sandėliai. Viduje abu namai buvo vienodai suplanuoti.

Kultūrinė vertė. Toks porinis dviejų namų sprendimas nebuvo dažnas. Vieno aukšto namai su patalpomis mansardose išlikę su pakitimais, tačiau atspindi1865 m. projekte suplanuotos architektūros bruožus.