Kauno
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Vytenio g. 19

Seniūnija: 
Vilijampolės
Gatvė: 
Vytenio g.
Namo nr.: 
19
Tipas: 
sodybiniai namai

Tipas:

Pastatą statė: 
Jonas Sinkevičius
Pastatą projektavo: 
Leonas Čirickas
Aukštų skaičius: 
1
Paskirtis: 
nenurodyta
Konstrukcija: 
sienos rąstų, stogas buvo dengtas skiedromis, vėliau uždengta šiferiu
Įranga: 
yra vandentiekis ir kanalizacija, vietinis centrinis šildymas
Šaltiniai: 
KAA, F. 218, ap. 2, b. 9769
Paveldosauginis statusas: 
pastatas neturi teisinio apsaugos statuso
Aprašė: 
2013 m., Laura Rimkutė
Autentiškas namas


Istorija. Šis 2 kambarių ir virtuvės (41 kv. m.) namas su priebučiu ir veranda pastatytas 1935 m. Tuometinis adresas – Vytenio g. 51. Sklypą iš vietinės dvarininkės Veros Serebriakovienės įsigijo vaistinės sandėlio darbuotojas Jonas Sinkevičius. Namą suprojektavo statybos technikas Leonas Čirickas.

Kieme pastatytas medinis sandėlis. 1941 m. savininkas su 6 asmenų šeima buvo iškeltas ir name įkurtas getas. Dabartinės namo savininkės teigimu, tuo metu name glaudėsi 17 žydų šeimų. Po karo Sinkevičiai grįžo į savo namus. Tačiau per 1946 m. kovo mėn. potvynį gelbėdamas šeimą nuskendo pats savininkas Jonas Sinkevičius ir šešiolikmetis jo sūnus. Po kelias savaites trukusio potvynio namo vidus buvo nuklotas storu dumblo sluoksniu.

Architektūra. Namas reprezentuoja tarpukario Lietuvos neturtingo miestiečio būstą. Sienos rąstų, pamatai tinkuoti, fasadai horizontaliai apkalti lentelėmis. Nedidelis, beveik kvadrato formos pastatas gatvės pusėje turi nedidelį priebutį, kiemo pusėje – virtuvėlės priestatą. Projekte ypač akcentuota modernizmo stilistika. Pagrindinė namo dalis, virtuvė ir priebutis dengti dvišlaičiais su nedideliu įlinkiu stogais. Trikampėse pastogėse įterpti apskriti langeliai. Fasadai darnių proporcijų, langų rėmai originaliai suskaidyti. Namo interjeras labai paprastas. Iš kiemo pusės patenkama į virtuvę, jos viename kampe įrengtas tualetas. Kambariai pereinami. Išlikusi sena krosnis su dūmtraukio durelėmis.

Kultūrinė vertė. Kompaktiškas, vientisos stilistikos namas turi architektūrinę vertę ir istorinę kaip vokiečių okupacijos metais veikusio žydų geto pastatas.

Dokumentai: