Kauno
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Vaižganto g. 16

Seniūnija: 
Žaliakalnio
Gatvė: 
Vaižganto g.
Namo nr.: 
16
Tipas: 
modernūs kotedžai

Tipas:

Aukštų skaičius: 
2.5
Paskirtis: 
nenurodyta
Šaltiniai: 
KAA, F. 218, ap. 2, b. 6343;
Paveldosauginis statusas: 
pastatas yra kultūros paveldo objekto teritorijoje
Aprašė: 
2014 m., Nijolė Lukšionytė


Istorija. Valda priklausė prof. daktarui Kaziui Pakštui. Tai žymus mokslininkas ir spalvinga asmenybė, 1925-1939 m. dirbo Lietuvos universitete (http://lt.wikipedia.org/wiki/Kazys_Pakštas). 1928 m. vasarą gavo leidimą statyti dviejų aukštų namą ir sargo namelį prie Radio stoties. Projektą parengė inž. Z. Novickis. 1930 m. Pakštas name jau gyveno.

Architektūra. Namas medinis, tinkuotas. Stovi šlaite, nuolydis išlygintas mūro cokoliu. Pagrindinis fasadas su dviaukšte veranda atgręžtas į pietus. Kiti fasadai mažai skaidyti. Z. Novickis buvo numatęs Lietuvoje gan neįprastą smulkų langų rėmų dalijimą. Ypač stilingai tai atrodė pietų pusėje. Butas suplanuotas per du aukštus, centre – vidinė laiptinė-holas. Stogas nusklembtais galais, autentiška forma ir danga pakitusi renovacijos metu.

Kultūrinė vertė. Namas išskirtinis dėl jo statytojo ir gyventojo – Kazio Pakšto. Suplanuotas kaip kotedžas. Tinko panaudojimas kuria mūrinės architektūros įvaizdį, tačiau pietiniame fasade atsiskleidžia medžio specifika.