Kauno
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Vydūno al.49

Seniūnija: 
Žaliakalnio
Gatvė: 
Vydūno al.
Namo nr.: 
49
Tipas: 
modernūs kotedžai

Tipas:

Aukštų skaičius: 
2
Paskirtis: 
gyvenama
Konstrukcija: 
sienos rąstų, laiptinė karkasinė
Įranga: 
vandentiekis, kanalizacija, vietinis centrinis šildymas
Šaltiniai: 
KAA, F. 218, ap. 2, b. 9248; F. 214, ap. 1, b. 8389.
Paveldosauginis statusas: 
pastatas yra kultūros paveldo objekto teritorijoje
Aprašė: 
2013 m., Nijolė Lukšionytė
Tinkamai tvarkomas


Istorija. Jonas Norkus 1931 08 18 gavo leidimą sklype Vydūno al. 26 statyti dviejų aukštų namą ir medinį sandėlį. Projektą parengė inž. Kleopas Jovarauskas iš Ukmergės. Leidime įrašyta sąlyga, kad mansardos patalpa (salka) nebūtų gyvenama. 1932 05 02 konstatuota, jog namas užbaigtas, statyba atlikta laikantis projekto. Namas sovietmečiu išliko privatus, apie 1960 m. Norkai perleido antrąjį aukštą, o vėliau ir pirmąjį Rutkauskų šeimai. Juozo Rutkausko iniciatyva 2002 m. atlikta namo renovacija.

Architektūra. Sklypas  taisyklingo stačiakampio formos, 1225 kv. m. dydžio, namas atitrauktas atokiau nuo gatvės. Sienos suręstos iš eglinių 15 cm storio rąstų, apkaltos lentelėmis, stogas gana aukštas, keturšlaitis, buvo dengtas angliška skarda. Pastatas artimo kvadratui plano, su verandos-balkono iškyša gatvės pusėje ir prie kiemo fasado priglausta laiptine (per ją patenkama į antro aukšto butą). Pagrindinis įėjimas į pirmo aukšto patalpas – pro verandą, pagalbinis – iš namo šono tiesiai į virtuvę (patogu iš sandėlio atsinešti malkas plytai ir krosnims). Patalpų planavimas mišrus (tiesioginė ir koridorinė jungtis). Pirminės koklių krosnys neišliko.

Namo išorė pasižymi griežtoka formų geometrija, būdinga tarpukario modernizmui (vientisi gulsčiom lentelėm apkalti fasadai, keturšlaitis stogas, sienų proporciją atitinkantys platūs trijų padalų langai). Griežtumą sušvelnina statybos metu modifikuotas į  pusapskritę formą mansardos frontonėlis ir lenktos horizontaliosios visų  langų rėmų pertvaros.

Kultūrinė vertė. Namas pasižymi racionalia struktūra ir modernizmui būdinga išore. Yra tinkamos renovacijos pavyzdys – naudojant medį, atkurti pradinio sienų apkalimo, langų skaidymo ir apvadų, balkono tvorelės, frontono elementai. Išsaugotas tarpukario interjerų charakteris.