Druskininkų
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

Maironio g. 14

Gatvė: 
Maironio g.
Namo nr.: 
14
Tipas: 
nenurodytas

Tipas:

Aukštų skaičius: 
1.5
Paskirtis: 
nenurodyta
Paveldosauginis statusas: 
pastatas įrašytas į kultūros vertybių registrą
Aprašė: 
2015 m., Asta Raškevičiūtė.
Tinkamai tvarkomas
Autentiškas namas


Architektūra.  Pjaustinių rąstų iš lauko apkalta dailylentėmis vila yra pastatyta ant aukšto, raudonų plytų, tinkuoto cokolio. Statinio kompozicija būdinga itališko stiliaus viloms. Pastatas asimetriško tūrio, sudaryto iš rytinėje pusėje esančios dviejų aukštų dalies, vakarinėje pusėje esančios vienos dalies ir trijų aukštų bokštelio. Vila kvadratinio plano, pietvakarinėje pusėje – rizalitas su trikampiu frontonu. Po šiaurine dalimi yra įrengtas rūsys. Pastato stogas dvišlaitis su tūriniu stoglangiu šiauriniame fasade, dengtas raudona skarda. Ant plokščio bokšto stogo įrengtas apžvalgos balkonėlis su ažūrine metalo tvorele.  Abiejų aukštų išplanavimas – koridorinis. Pietvakarių pusėje – didelė, kampinė, atvira veranda į kurią, dėl aukšto cokolio, patenkama palypėjus laipteliais. Virš verandos įrengti maži balkonėliai su baliustrų tvorelėmis. Į vakarų fasado balkonėlį patenkamą per atvirą laiptinę. Pietiniame, šiauriniame ir rytiniame fasaduose esančios verandos kur kas mažesnės, dengtos šlaitiniais stogeliais. Vila gausiai dekoruota rusiškam stiliui būdingais ornamentais - puošniausi pietų ir vakarų fasadai. Stogai papuošti kiaurapjūvių drožinių vėjalentėmis, pastogių juostomis, rizalito frontonai – pjaustinėtomis smailėmis. Vilos pastogėse – profiliuotų gegnių galai. Itin puošnus ir išraiškingas langų apvadų dekoras: pjaustiniais ornamentuoti piliastrai abipus langų, rankšluostinių dekorą imituojantys sandrikai. Kontūriniu raižymu dekoruotos pastato kertės. Verandų tvorelės, pokarnizinės lentos gausiai išpuoštos kiaurapjūvio technika atliktais ornamentais. Pastato cokolis ir tarpaukščių juosta ir skydai apkalti vertikaliai, likusi sienų dalis – horizontaliai.

Kultūrinė vertė. Tai viena seniausių poilsinių vilų Druskininkuose (XIX a. II p.). Pastatas išlaikė vieningą vaizdą, pirminį tūrį, rusiškajam stiliui būdingus ažūrinius ornamentus ir kitus dekoro elementus. Interjeruose išliko laiptai su lieto ketaus turėklų tvorele. [1]

 
[1] N. Lukšionytė. Maironio g. 14, Kultūros paminklų enciklopedija: Rytų Lietuva, Vilnius : Mokslo ir enciklopedijų leidykla, 1996, p. 112.

R. Vėlyvienė, Vila (G210K1), Maironio 14, Druskininkai. Pagrindinis kultūros vertybės dosje, Alytus, 1998.