Druskininkų
MEDINĖS ARCHITEKTŪROS
DUOMENŲ BAZĖ

Paieškoti detaliau

M. K. Čiurlionio g. 35

Gatvė: 
M. K. Čiurlionio g.
Namo nr.: 
35
Tipas: 
sodybiniai namai

Tipas:

Aukštų skaičius: 
1
Paskirtis: 
visuomeninė
Paveldosauginis statusas: 
pastatas įrašytas į kultūros vertybių registrą
Aprašė: 
2014 m., Asta Raškevičiūtė.
Tinkamai tvarkomas
Autentiškas namas


Istorija. Memorialinę sodybą sudaro M. K. Čiurlionio namas-muziejus ir muzikinis namelis. Pastatai išsidėstę rytinėje, ištęsto stačiakampio formos sklypo, dalyje. Vakarinėje sklypo dalyje – pagalbiniai statiniai. Pastatus supa M. K. Čiurlionio tėvo sodintas sodas, kuris 1964 m. atkurtas naujai. Iš M. K. Čiurlionio memorialinės sodybos atsiverdavo vaizdingas kraštovaizdis į pušelėmis apaugusi kalvotą slėnį, teikusi įkvėpimo menininko kūrybai. M. K. Čiurlionio  tėvai į jau pastatytą sodybą atsikėlė 1890 ir jį nuomavosi, kol 1896 nusipirko. Namą stovintį prie kelio Čiurlioniai nuomodavo vasarotojams, o antrajame gyveno patys. 1963 m. M. K. Čiurlionio seserų iniciatyva sodyboje įkurtas M. K. Čiurlionio memorialinis muziejus. Pagal seserų atsiminimus buvo atkurtas namelių interjeras. 1975 m. sodyboje pastatytas pagalbinis pastatas.

Architektūra. Pirmasis namas stovi galiniu (šiauriniu) fasadu atgręžtas į M. K. Čiurlionio gatvę. Tai kompaktiško stačiakampio plano (11,x5,7), vieno aukšto pastatas. Namas pastatytas ant lauko akmenų ir plytų mūro pamato, sienos rąstinės, apkaltos horizontaliai išdėstytomis lentomis, nudažytomis  žalsva spalva. Kertės, stačiakampių langų apvadai – išryškinti samanų spalva. Stogas dvišlaitis, dengtas malksnomis. Pagrindiniame (rytiniame) fasade – atviras prieangis su tvorele ir mediniais stulpeliais paremtu šlaitiniu stogeliu. 1961-1962 m. atlikus kapitalinį remontą, pasikeitė vidaus erdvių išplanavimas. Buvo išgriauta pertvara šiaurinio galo pertvara ir du kambariai sujungti į vieną, erdvią patalpą, kur buvo įrengta ekspozicija.

Antrasis namas (vadinamasis muzikos namas), stovi sklypo gilumoje. Tai neautentiškas namas, pirmasis sudegė 1940 m., tačiau pastatas atstatytas, tik yra šiek tiek mažesnis. Tai taip pat vieno aukšto, stačiakampio plano (5,6x14,3) namas su dvišlaičiu, malksnomis dengtu stogu. Sienos rąstinės, apkaltos horizontaliomis lentomis, apkalai nudažyti baltai, kertės ir langų apvadai – pilkai. Rytiniame fasade – plati įstiklinta veranda[1]. 

Kultūrinė vertė. Tai aukštą istorinę , memorialinę ir architektūrinę vertę turintis kompleksas, menantis vieno žymiausių Lietuvos dailininko ir kompozitoriaus – M. K. Čiurlionio gyvenimą ir kūrybą.